Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Przed publikacją zbioru opowiadań Słoń, co miało miejsce w 1956 roku, Mrożek był znany w Polsce głównie za sprawą satyrycznych rysunków, jakie ukazywały się w krakowskich dziennikach. W roku 1953 wydał dwie pierwsze książki w swojej karierze: Opowiadanie z Trzmielowej Góry i Półpancerze praktyczne. Były one docenione w branży, ale nie przełożyły się na sukces komercyjny.

Jednak w 1957 roku, już po historycznej odwilży (zniesienie cenzury, większa swoboda twórcza, odejście od programowego socjalnego realizmu), ukazał się Słoń, zbiór opowiadań, który oficjalnie rozpoczął wielką karierę literacką Sławomira Mrożka. Wówczas to do potocznego obiegu weszło powiedzonko „Jak z Mrożka”, którym posługiwano się w opisywaniu sytuacji szczególnie absurdalnych. Autora Słonia zgodnie okrzyknięto głównym prześmiewcą PRL, a on sam wspominał po latach:
Wprawdzie śmiałem się na rozmaite sposoby, i głośno i cicho, i biologicznie i intelektualnie, niemniej jednak mój śmiech nie dochodził do samego środka. Należę do pokolenia, którego śmiech zawsze bywa zaprawiony ironią, goryczą, czy rozpaczą. – Zwyczajny śmiech, śmiech dla śmiechu, pogodny i bez problemów, pocieszna gra słów – to wydaje się nam jakby nieco staroświeckie i budzi zazdrość.


Dwa lata później, w 1959 roku, na półkach księgarń pojawił się nowy zbiór opowiadań Mrożka – Wesele w Atomicach. Utwory w nim zawarte umocniły silną pozycję Mrożka na polskiej scenie satyrycznej i literackiej. Jak pisze Bernadetta Żynis, autorka rozdziału Współczesność w pracy zbiorowej Ilustrowane Dzieje Literatury:
W 1959 r. ukazały się humoreski Wesele w Atomicach, gdzie pisarz sparodiował stereotyp walki starego, »ciemnoty«, »wiejskiego« z postępowym, naukowym, co zostało przedstawione w konwencji popularno-obiegowych frazesów, gazetowego stylu i parodii stylu »naukowego«.


Opowiadanie Szuler pochodzi ze zbioru Opowiadania, który ukazał się w 1964 roku.



Mapa serwisu: